Aktualności, Aktualny numer, Must Read
0

Istota “luźnej ręki” – dlaczego to jest to takie kluczowe w codziennej pracy stylistki paznokci?

Mam ogromną przyjemność pisać ten artykuł. Zapewne ciekawi was, jak zrodził się pomysł na taki reportaż? Otóż każda stylistka paznokci zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ułożenie dłoni, nadgarstka i ręki podczas wykonywania zabiegu. Największą inspiracją zawsze jest samo życie.

Jako stylistka paznokci codziennie spotykam się z problemem tak zwanej ?sztywnej? ręki ? czyli usztywnianiu palców dłoni i nadgarstka przez klientkę. Kto z nas nie zna tego problemu, kiedy nie jesteśmy w stanie swobodnie poruszać jej palcami? Jest to bardzo duże utrudnienie dla obu stron. Praca z taką osoba nie należy do najprostszych, gdyż wymusza określona pozycję ? bardziej pochyloną w stronę klientki, napinając przy tym odcinek szyjny, a także nadwyrężając nasz nadgarstek. Mało osób pracujących w zawodzie zdaje sobie sprawę z możliwych powikłań takiej pozycji. Wydawać się może, że przez krótki czas wykonywania stylizacji nie będziemy w grupie ryzyka różnych powikłań zdrowotnych. Odbyłam rozmowę z doświadczonym fizjoterapeutą ? mgr Jakubem Gawronem (właścicielem gabinetu fizjoterapii Reha-Gawron), który nakierował mnie na wiele aspektów związanych z prawidłową postawą podczas pracy, a także poinformował, z czym wiąże się ignorowanie tego wzorca.

Niestety, lekarze i media nie mówią o tym otwarcie i nie usłyszymy o występujących czynnikach szkodliwych na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy ubiegamy się o stanowisko stylistki paznokci.

Aby rozwinąć ten temat należy zacząć od pojęcia lordozy, która jest naturalną, biologiczną krzywizną naszego kręgosłupa. W trakcie naszej pracy bardzo często pochylamy się w stronę klientki, aby mieć lepsze pole widzenia, dokładniej aplikować produkty i mieć zwiększoną kontrolę nad dłonią klientki. W momencie, kiedy nasza klientka napina swoją dłoń, nie mamy dostatecznej widoczności i staramy się zbliżyć do jej ręki. ?Pamiętajmy o tym, by nie ustawiać głowy i szyi w nadmiernej protrakcji (czyli nie wysuwajmy głowy do przodu ? pozycja taka zmienia ustawienie głowy na bardziej wyprostne w odcinku szyjnym przy jednoczesnym zwiększeniu napięcia tylnej taśmy mięśniowej oraz mięśni podpotylicznych)? (J. Gawron). Punktem wyjścia będzie odpowiednia postawa nasza oraz pani, lub też pana, której/któremu wykonujemy stylizację. Powinniśmy szczególnie zadbać o proste plecy, odcinek szyjny i luźne dłonie klientki, aby wyeliminować ryzyko pogłębienia lordozy. Widzimy, jak bardzo ważne jest to, aby zapewnić naszym klientom komfortowe siedzenie podczas zabiegów ? by nadmiernie nie zmuszać ich do napinania się (J. Gawron).

W momencie kiedy pracujemy ze swobodną, luźną dłonią, bezinwazyjnie i bezproblemowo manewrujemy palcami klientów, nie narażając żadnej ze stron na duży dyskomfort. Spędzając w pracy ok 8 ? 10 godzin dziennie i powielając złą postawę, w bardzo krótkim czasie możemy nabawić się wielu nieprzyjemności, które mogą wykluczyć nas ze świata stylizacji paznokci.

W następnej kolejności warto powiedzieć o skurczach. Najczęstszą przyczyną występowania skurczy jest napinanie określonej partii mięśni. Analizując naszą postawę podczas pracy z osobą, która za sztywno trzyma rękę, narażamy się na nieprzyjemne naprężenia w mięśniu zginaczu i odwodzicielu kciuka oraz w pozostałych zginaczach palców. Podczas długoletniej pracy napinanie tych partii mięśni może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka ? czyli do ucisku na nerwy. Jest to bardzo uciążliwe schorzenie, na które narażeni są nie tylko pracownicy biurowi, poprzez niewłaściwą ergonomię ciała, ale także stylistki paznokci. Próbując rotować napiętymi palcami naszej klientki, musimy pokonać duży opór jej mięśni, wskutek czego nadwyrężamy mięśnie i ścięgna w naszej dłoni. Powoduje to również dyskomfort dla drugiej strony, gdyż możemy przyczynić się do ucisku i ból górnej kończyny. Pierwszym podstawowym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest mrowienie i drętwienie w okolicy kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. W momencie zignorowania tych symptomów pojawiają się problemy z poruszaniem. Jest to spowodowane osłabionymi mięśniami i nasilającym się stanem zapalnym. W zawodzie stylisty problemem może stać się utrzymanie preparatów w dłoni, głowicy frezarki, a nawet kłopoty z utrzymaniem pilnika.

Analizując tę część, uświadamiamy sobie, jaką wartość w naszej pracy ma architektura postawy oraz prawidłowe ułożenie ręki i dłoni klientki. Dla uzyskania większego komfortu warto rozważyć zakup podłokietnika. Tutaj duża uwaga dla klientek, aby nie traktować tego jak poduszkę pod dłoń, tylko stosować dokładnie z przeznaczeniem. W pierwszej kolejności klientka siada wygodnie i co ważne ? prawidłowo. Kolejno opiera łokieć na podłokietniku i rozluźnia swoją dłoń. Podczas pracy na tak ułożonej ręce mamy swobodny dostęp do każdej części paznokcia, manewrując palcami nie narażamy żadnej ze stron na dyskomfort i nieprzyjemne napinanie mięśni. Musimy zwracać szczególną uwagę na ten czynnik z uwagi na nasze zdrowie. Jednak abyśmy mogły przez wiele lat służyć naszym klientkom i wykonywać przepiękne paznokcie, należy wziąć sobie tę sprawę do serca.

Kwestia praktyczna również jest bardzo istotna. Dla wielu z nas pomocą mogą okazać się ćwiczenia. Przed wykonaniem zabiegu można wraz z klientem wykonać kilka podstawowych ruchów, ułatwiających nam późniejszą współpracę. Przy systematycznym ich powtarzaniu przez wiele lat będziemy niezawodnie i bez żadnych kontuzji służyć w tej branży. Pamiętajmy również o tym, że zawsze warto skorzystać z rady fizjoterapeuty, gdy tylko zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.
Poniżej przestawiam najprostsze ćwiczenia, które powinna przed przystąpieniem wykonać każda z Nas:

 

Ćw. 1. Zginanie i prostowanie dłoni.
Zadanie polega na ułożeniu łokcia na blacie, utrzymanie w pozycji pionowej przedramienia i wykonywanie nadgarstkiem płynnych ruchów na przemian w przód
i w tył. Ćwiczenie należy wykonać dla prawej i lewej dłoni po 5 powtórzeń na stronę.

 

 

 

 

 

 

Ćw. 2. Rotacja nadgarstkiem.
To ćwiczenie należy wykonywać podobnie jak poprzednie
z ułożonym na blacie łokciem i utrzymanym w pionie przedramieniem. Zaciskamy dłoń w pięść i płynnie rotujemy nadgarstkiem wykonując obszerne kółka w prawo i w lewo. Ćwiczenie należy wykonać dla prawego i lewego nadgarstka po 5 powtórzeń na stronę.

 

 

 

Ćw. 3. Rozciąganie.
Zadanie ma na celu rozluźnienie spiętych mięśni zginacza. Ćwiczenie możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszym, wyciągamy przed siebie lewą rękę, unosząc dłoń do góry (starając się, aby stworzyła z przedramieniem kąt 90 stopni), prawą dłonią chwytamy lewą i przyciągamy do siebie.
W drugim etapie obracamy lewą dłoń w dół, prawą ręką chwytamy za palce lewej dłoni i przyciągamy do siebie. Ćwiczenie należy wykonać dla obu dłoni,
trzymając po 5-10 sekund w setach po 3 powtórzenia.

Wyk.: J. Gawron

 

 

Opracowanie:
Aleksandra Smoląg (właścicielka salonu ?Olala Stylizacja paznokci? w Gliwicach)
Konsultacja fizjoterapeutyczna: mgr Jakub Gawron (właściciel gabinetu fizjoterapii Reha-Gawron w Gliwicach)
Aleksandra Smoląg
Właścicielka salonu “Olala” w Gliwicach