Akademia Paznokcia, Artykuły
0

Czym się kierować przy wyborze materiałów i narzędzi do zdobień

Zdobienia to zdecydowanie coś, co lubimy najbardziej. Z każdej strony możemy obserwować piękne i efektowne zdobienia, aż w końcu same chcemy takie stworzyć. Zaglądamy do sklepu chcąc kupić odpowiedni materiał i najczęściej zadajemy sobie jedno pytanie: ?Co kupić, żeby zacząć??ap58-nowa.indd Na wstępie musimy się zastanowić co chcemy zrobić i odpowiednio dopasować do tego materiał oraz narzędzia. Wiele zdobień możemy wykonać różnymi materiałami, a i efekt będzie różny. Niektórymi pracuje się łatwiej, a niektórymi trudniej. Ale od początku…

ap58-nowa.indd

Zdobienia 3D

Zdobienia możemy wykonywać akrylem, żelem, hybrydą, farbą akrylowa, żelową, akwarelą – większość z tych produktów można ze sobą mieszać. Na wstępie zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać, czy będzie to zdobienie płaskie czy zależy nam na zdobieniu w stylu 3D. Do wszelkiego rodzaju zdobień trójwymiarowych należy wybrać akryl lub żel o odpowiedniej konsystencji. Tutaj przydadzą się wszelkiego rodzaju geste żele w stylu plasteliny. Przy metodzie akrylowej musimy pamiętać o ograniczonym czasie pracy oraz o zapachu, który dla wielu jest nieprzyjemny. Akrylem bardzo łatwo można cieniować, robić kwiaty czy koronki. Właśnie ograniczony czas pracy sprawia, że wiele niedoświadczonych użytkowniczek tego materiału swoje zdobienia wykonuje dość ?topornie?. W takim wypadku znacznie lepiej wybrać żel. Nie dość, że zdobienia często są nie do odróżnienia od zdobień akrylowych, to mamy tutaj dużo więcej czasu na dopracowanie szczegółów. Pamiętajmy, że żel można dowolnie formować dopóki nie włożymy go do lampy, a wszelkiego rodzaju koronki i płatki wykonamy znacznie łatwiej. Z kolei poszczególne elementy można cieniować dowolnym materiałem. Wybierając produkt należy zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiednio elastyczny i nie rwał się przy pracy. Kiedy już zdecydujemy się na materiał wybierzmy odpowiednie narzędzia.


Do układania i cieniowania materiału warto wybrać koci język lub okrągły pędzel, o dobrym czubku. Do akrylu włos powinien być naturalny, a do żelu doskonale sprawdzi się nylon. Do koronek polecam wszelkiego rodzaju sondy z końcówkami o różnej wielkości.

Zdobienia płaskie

O ile ze zdobieniami 3D większego problemu nie ma to wątpliwości pojawiają się w przypadku zdobień płaskich. Tutaj mnogość produktów może przyprawić o ból głowy. Część możemy wykonywać produktami żelowymi, a część farbą. Materiały żelowe, takie jak żel kolorowy i hybryda, pochodzą z tej samej rodziny produktów, dlatego w dużej mierze pozwalają na wykonanie podobnych zdobień. Wszelkiego rodzaju przeciągania, rozpływania, skóry wężowe najczęściej możemy wykonać tymi dwoma typami produktów. Jest oczywiście kilka warunków. Po pierwsze zarówno żele jak i hybrydy muszą być mocno napigmentowane. Zbyt słabo kryjący żel nie da nam oczekiwanego rezultatu. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że żele jak i hybrydy, mają inne konsystencje. Dlatego też niektóre zdobienia łatwiej wykonać hybrydą, a inne żelem. Warto też zwrócić uwagę, że wiele hybryd posiada małą warstwę dyspersyjną i są mało lepkie, dzięki temu bardzo łatwo się nimi cieniuje, a kolor się nie rozpływa. Na hybrydach mocno klejących, z dużą warstwą dyspersyjną nieco gorzej jest uzyskać dokładny efekt. To samo dotyczy żelu. Dlatego właśnie jakość oraz czystość zdobienia często zależy od rodzaju materiału. Przy materiale bardzo wysokiej jakości możemy się pokusić o zdobienia czysto malarskie. Cienkie linie, ornamenty czy cieniowane kwiaty nie są zbyt wymagające.


Do większości zdobień będziemy potrzebować dobrego cienkiego pędzla, a najlepiej dwóch o różnej długości włosia. Dodatkowo, przydatny będzie szeroki elastyczny pędzel lub gąbeczki do cieniowania. Jeżeli chcemy malować grubsze kreski, to tutaj zdecydowanie przyda się grubszy pędzel, na przykład w rozmiarze 1 lub 2. Z kolei do kropek warto zaopatrzyć się w sondę. Podobne pędzle możemy wykorzystywać do pracy z farbką żelową, mimo tego, że technika pracy się nieco różni.


Zdobienia farbą są zdecydowanie trudniejsze. Tutaj, w zależności od efektu możemy pracować farbą akrylową, akwarelą bądź gel paintem. Akwarela daje nam niewielki stopień krycia dlatego nadaje się do delikatnych zdobień, gdzie kolor nanosimy na jasne tło. Pracujemy przede wszystkim z wodą dlatego przy tej metodzie najtrudniej jest opanować technikę cieniowania. Farba wymaga delikatności, ale z kolei bardzo łatwo jest nią zrobić na przykład cienkie linie. Wykorzystujemy tu przede wszystkim pędzle z włosa naturalnego. Jeden z nich powinien być grubszy, do cieniowania (rozmiar zależy od naszych własnych preferencji), drugi cienki – do delikatnych kresek. Powinniśmy zawsze pracować na matowej, odpowiednio odtłuszczonej powierzchni.


Bardziej wymagające materiały to gel paint i farba akrylowa. Obydwa materiały sprawdzają się w tych samych technikach. Od klasycznego malarstwa po one stroke, zhostovo, ornamenty i wiele innych. Jedna i druga farba ma swoje wady i zalety. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z malowaniem znacznie lepszym rozwiązaniem jest gel paint. Musimy pamiętać, że jest to produkt żelowy i do jego utwardzania potrzebujemy lampy UV lub LED. Dobrze napigmentowana farbka żelowa pozwala na wykonanie szerokiej gamy zdobień w wielu technikach. Tutaj cieniowanie jest znacznie łatwiejsze. Kolory delikatnie przez siebie przechodzą, a do tego zużywamy bardzo niewielką ilość materiału. Co więcej, jeżeli produkt nie jest utwardzony ani zabrudzony możemy swobodnie go przechowywać w palecie i wykorzystywać wiele razy. Gel paintem bardzo łatwo namalujemy myszkę miki, ale również pozwoli on nam na wykonanie drobnych ornamentów, a w połączeniu z bardzo gęstym żelem lub akrylem nawet na zdobienie 3D. Pamiętajmy, aby każdą z warstw odpowiednio długo utwardzać. Mimo, że jest to materiał żelowy to typowe zdobienia dla żelu są niemożliwe do wykonania ponieważ farbka żelowa praktycznie się nie poziomuje. W pojemniczku dostajemy już gotowy produkt o odpowiednio dobranej konsystencji i wystarczy pracować odpowiednio dociśniętym pędzlem. Tutaj przydadzą się wszystkie te rodzaje pędzli jakie wykorzystujemy do pracy z farbą akrylową. Musimy natomiast pamiętać, aby używać pędzli tylko do jednego typu produktu. Jeżeli pracujemy z nimi w farbie akrylowej to NIE WOLNO pracować nimi gel paintem. Doskonale sprawdzą się tutaj pędzle z włosia naturalnego lub z miękkiego nylonu. W zależności od wybranej techniki będziemy potrzebować pędzli do cienkich linii, do cieniowania, płaskich, do one stroke.


Farba akrylowa jako materiał malarski jest również szeroko wykorzystywana w wielu technikach zdobienia. Wymaga od nas poznania jej możliwości i odpowiedniej metody pracy pędzlem. Pracujemy zawsze na matowej powierzchni. Farbę mieszamy z wodą, dla uzyskania odpowiedniej konsystencji przy cieniowaniu lub do cienkich linii. Dobrej jakości farba akrylowa pozwoli nam na uzyskanie całkowitego krycia i szybko wysycha pozwalając na dość szybką pracę. Nie zaleca się, aby farbę kłaść na powierzchnię całego paznokcia chyba, że pracujemy bardzo cienkimi warstwami i farba jest całkowicie sucha. Niestety farba dość szybko schnie dlatego też warto pracować na lekko zwilżonych paletkach by jak najdłużej zachować jej świeżość. Farba akrylowa doskonale sprawdza się w takich technikach jak one stroke, zhosotwo oraz wielu innych. Wykonanie nią cienkich linii sprawia na początku trudności, a cieniowanie nie jest łatwe i wymaga pewnej precyzji oraz wyczucia. Zdecydowanym plusem jest tutaj brak utwardzania. Wykorzystujemy wiele pędzli w zależności od własnych upodobań oraz od techniki. Wybór narzędzi jest tutaj bardzo istotną sprawą. Jeżeli nasz pędzel będzie źle się układał lub nie będzie miał ?brzuszka? do trzymania farby, to wykonanie niektórych elementów może być wręcz niemożliwe.


W świecie zdobień nie tylko ważny jest wybór materiału, ale także narzędzi. Zarówno jedno jak i drugie wybierajmy więc ze sprawdzonego źródła.